Jak wygląda badanie na ojcostwo?

Badania DNA na ojcostwo można wykonać w wielu laboratoriach, a czas oczekiwania na wynik to maksymalnie kilka dni. Badania ojcostwa cechuje wysoka wiarygodność sięgająca 99%, dlatego testy DNA są uznawane za dowód w sądzie. Wykorzystuje się je w celu ustalenia praw do opieki nad dzieckiem lub wyznaczenia alimentów.

W jaki sposób wykonuje się badania ojcostwa, Jak duże musi być dziecko, żeby zrobić badania ojcostwa, Czy można wykonać dyskretne badania ojcostwa, Ile czasu oczekuje się na wyniki badania ojcostwa

W jaki sposób wykonuje się badania ojcostwa?
Jak duże musi być dziecko, żeby zrobić badania ojcostwa?
Czy można wykonać dyskretne badania ojcostwa?
Ile czasu oczekuje się na wyniki badania ojcostwa?

W jaki sposób wykonuje się badania ojcostwa?

Badania ojcostwa można wykonać poprzez pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka od domniemanego ojca i dziecka. Istnieje także możliwość wykonania analizy na innym materiale genetycznym – włosie czy kawałku paznokcia. Często wykonuje się także badania DNA na podstawie próbki krwi żylnej. Jest to sposób wybierany w celu wykluczenia ewentualnego oszustwa ze strony osoby, która poddaje się badaniu i może zafałszować próbkę.

Jak duże musi być dziecko, żeby zrobić badania ojcostwa?

Badania ojcostwa wykonuje się już u noworodka, nie ma żadnych ograniczeń co do wieku dziecka poddawanego badaniu. U małego dziecka najprościej będzie pobrać wymaz. Jeśli do analizy będzie poddawana próbka krwi, wymagana jest do tego celu zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych dziecka.

Czy można wykonać dyskretne badania ojcostwa?

Dyskretne badania ojcostwa są bardzo popularne i oferują je laboratoria w wielu miastach. Polegają na pobraniu wymazu z policzka i przesłaniu go do laboratorium kurierem. Zestaw do pobierania może być wysłany do pacjenta pocztą. Cała procedura jest dyskretna, nie wymaga wizyty w laboratorium i nie wzbudza niczyich podejrzeń – również wyniki badania wysyłane są przez laboratorium na podany adres w neutralnej kopercie.

Ile czasu oczekuje się na wyniki badania ojcostwa?

Czas oczekiwania na wynik badania na ojcostwo zależy od laboratorium, które bada próbkę. Standardowo czas oczekiwania to 3-5 dni roboczych. Jeśli materiał jest zanieczyszczony lub wymaga ponownej analizy, czas ten może się wydłużyć. Dla osób potrzebujących szybkiego wyniku, za dodatkową opłatą oferowane są wyniki dostępne już w 24 godziny po odebraniu próbki przez laboratorium.