Ile kosztuje i od czego zależy cena testu na ojcostwo?

W życiu bywają sytuacje, w których mężczyzna nie ma pewności czy jest ojcem dziecka kobiety żyjącej z nim w związku. Wówczas, aby rozwiać wątpliwości może wykonać wiarygodny test na ojcostwo. Zazwyczaj zależy nam na dyskrecji oraz wiarygodnej odpowiedzi. Z tych powodów warto wybrać akredytowane laboratorium z doświadczeniem.

Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo, Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo, Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży, Co wpływa na cenę testu na ojcostwo

Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo?
Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo?
Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży?
Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?

Jaka jest cena prywatnego testu na ojcostwo?

Cena prywatnego testu na ojcostwo to koszt od 649 zł do 1447 zł. Niektóre laboratoria zapewniają zestaw do pobrania wymazu w cenie usługi, inne traktują go jako dodatkowy koszt. Jest to wydatek rzędu 77 – 87 zł. Jeżeli zależy nam na gwarancji uzyskanego wyniku, pakiety będą droższe. Dotyczy to również większej ilości osób poddanych badaniu oraz sposobu pobrania próby.

Jaka jest cena sądowego testu na ojcostwo?

W sytuacji, gdy sąd kieruje nas na testy na ojcostwo, ich koszt pokrywamy z własnej kieszeni. Tylko w nielicznych przypadkach możliwe jest zwolnienie z opłaty. Tego rodzaju badania są droższe od standardowych, ponieważ należy pobrać i poddać analizie wymazy nie 2, a 3 osób. Oprócz DNA dziecka i potencjalnego ojca, potrzebny jest również materiał genetyczny matki. Koszt tych testów waha się od 1477 zł do 2598 zł.

Jaka jest cena testu na ojcostwo w ciąży?

Cena testu na ojcostwo w czasie trwania ciąży zależy od jej wieku. Najwcześniej można go wykonać po upływie 8 tygodnia. Kosztuje wówczas 6977 zł. Po skończonym 15 tygodniu ciąży diagnoza jest tańsza – cena jest równa 2047 zł. Dodatkowo na podstawie dostarczonego materiału można zdiagnozować występowanie najpopularniejszych chorób genetycznych.

Co wpływa na cenę testu na ojcostwo?

Cena testu na ojcostwo zależna jest od kilku czynników. Głównym z nich jest renoma laboratorium. Jeżeli jest ono akredytowane i zapewnia nam gwarancję prawdziwych wyników z użyciem 34 markerów DNA – cena będzie wyższa. Kolejnym czynnikiem jest rodzaj próbki. Z wymazu łatwiej jest pozyskać DNA niż z mikrośladu, dlatego pierwsze badania będą tańsze. Ważny jest także typ badania – wykonany prywatnie, na zlecenie sądu, po porodzie czy w trakcie trwania ciąży. Poza tym, im krótszy czas diagnozy, tym będzie ona droższa.