test na ojcostwo

Ile czeka się na wynik badania ojcostwa?

test na ojcostwo Chyba każdemu z nas zależy na szybkiej realizacji badania, tym bardziej jeśli dotyczy ono kwestii tak ważnej jak ustalenie biologicznego pokrewieństwa. To ile poczekamy na wynik testu ojcostwa będzie w znacznej mierze uzależnione od jego rodzaju. Zleceniodawca ma mianowicie do wyboru badanie prywatne, sądowe, test na ojcostwo w ciąży, a nawet test na ojcostwo po śmierci domniemanego ojca.

Nie bez znaczenia pozostanie również typ analizowanych materiałów: wymazów z policzka, próbek krwi lub mikrośladów.  Ostatecznie czas oczekiwania na wynik może wynosić od kilku do kilkunastu dni.

Badanie ojcostwa na podstawie wymazów z policzka

Wymaz z błony śluzowej policzka zalicza się do próbek standardowych i stanowi najczęściej wykorzystywany materiał w testach na ojcostwo. Jego przygotowanie jest wręcz banalnie proste, klient może zatem wykonać pobór takiej próbki samodzielnie we własnym domu (dotyczy to testu prywatnego). Wymazy odznaczają się ponadto dobrą jakością i najłatwiej wyizolować z nich ludzkie DNA. Wszystkie te czynniki wpływają oczywiście na szybkość realizacji badania. Firma testDNA wydaje pewny i jednoznaczny wynik już po upływie 3-5 dni roboczych, przy czym czas ten należy liczyć od momentu dostarczenia próbek do oddziału laboratoryjnego.

Czas oczekiwania na wynik sądowego badania ojcostwa również wynosi 3-5 dni roboczych. Ekspertyza biegłego sądowego, która zostanie do niego dołączona jest z kolei gotowa po ok. 2 tygodniach.

Test na ojcostwo z udziałem niestandardowych próbek

W testach na ojcostwo można wykorzystać również inne, mniej standardowe źródła materiału genetycznego. Fachowo nazywa się je „mikrośladami”. Pod tym pojęciem kryją się nieduże ilości materiału biologicznego danego człowieka. Znajdziemy je na wielu przedmiotach codziennego użytku, a w tym przyborach toaletowych, takich jak choćby maszynka do golenia, szczoteczka do zębów, podpaski czy tampony. Z uwagi na fakt, że próbki tego rodzaju są bardzo często zanieczyszczone, wyizolowanie z nich DNA staje się nieco trudniejsze, co z kolei wydłuża czas oczekiwania na rezultat testu. Będzie on w tym przypadku wynosił od 10 do 15 dni roboczych.

Prenatalny test na ojcostwo

Ustalenie ojcostwa w ciąży może odbywać się na dwa sposoby. Albo przy okazji diagnostycznych badań prenatalnych, albo przy pomocy bezpiecznego testu DNA. Próbką wykorzystywaną do badania będzie w tym przypadku kilka ml krwi ciężarnej kobiety, w której znajdują się  krótkie i poszarpane odcinki płodowego DNA oraz wymaz policzkowy lub mikroślad pochodzący od przypuszczalnego ojca. Analiza tego materiału jest dość trudna i wymaga zastosowania zaawansowanych metod. W laboratorium testDNA na wynik testu na ojcostwo w ciąży oczekuje się od 10 do 15 dni roboczych.

Test na ojcostwo po śmierci ojca

Dzięki narzędziom jakie daje nam współczesna genetyka i biotechnologia jesteśmy w stanie ustalić ojcostwo nawet wtedy, gdy domniemany ojciec już nie żyje. Można to zrobić poprzez: analizę wspomnianych już wyżej mikrośladów, analizę chromosomu Y lub analizę materiału DNA pobranego od najbliższych członków rodziny. Czas realizacji badania będzie tutaj wynosił również ok. 10 – 15 dni roboczych.

Oceń