Czy wiesz ile kosztuje test na ojcostwo ?

Test na ojcostwo wykonujemy tylko raz w życiu, dlatego ważne jest, aby podejść do niego poważnie. Wybór odpowiedniej placówki przekłada się na pewność wyniku, jak też cenę. Warto więc zasięgnąć kompleksowej wiedzy na temat tego badania genetycznego, aby uchronić się od fałszywego rezultatu, czy też przepłacenia za test.

Ile kosztuje test na ojcostwo, Czy test na ojcostwo jest pewny, Kiedy można zrobić test na ojcostwo, Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd

Ile kosztuje test na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo jest pewny?
Kiedy można zrobić test na ojcostwo?
Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Wysokość ceny za test na ojcostwo jest zależna od kilku czynników. Przede wszystkim decyduje tutaj to, czy dziecko jest już narodzone. Jeżeli decydujemy się badanie w trakcie trwania ciąży, możemy zapłacić od 2000 zł do 6000 zł. W przypadku standardowego, prywatnego testu na ojcostwa, koszty wynoszą od kilkuset do 1600 zł. Cena uzależniona jest od doświadczenia placówki oraz ilości badanych markerów. Warto się upewnić, czy podana kwota obejmuje wszystkie niezbędne elementy testu.

Czy test na ojcostwo jest pewny?

Profesjonalny test na ojcostwo daje wynik z prawdopodobieństwem równym 99,99%. Jest to więc bardzo pewien wynik, który można z powodzeniem przedstawić na przykład w sądzie. Warto zwrócić jednak uwagę, czy w badaniu jest wykorzystywana maksymalna liczba markerów genetycznych tj. 24. taka ilość daje najbardziej wiarygodne rezultaty.

Kiedy można zrobić test na ojcostwo?

Test na ojcostwo można zrobić prywatnie, kiedy występują jakiekolwiek wątpliwości dotyczące ojcostwa. Badanie genetyczne może być wykonane już od drugiej doby po narodzinach dziecka. Istnieje również możliwość, zlecenia testu jeszcze w czasie ciąży od 12 tygodnia. Badanie jest całkowicie nieinwazyjne i nie zagraża w jakikolwiek sposób dziecku.

Ile kosztuje test na ojcostwo przez sąd?

Testy na ojcostwo zlecone organy wyższe takie jak sąd, nie są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W przypadku wykazania niezdolności finansowych można jednak wyjątkowo ubiegać się o częściową bądź całkowitą refundację. Wykonywane są one w akredytowanych placówkach laboratoryjnych. Koszt wynosi najczęściej od 1400 zł do 1800 zł. Ponadto badanie musi zostać wykonane tylko za pisemną zgodą obu ze stron.