Czy testy na ojcostwo są wiarygodne? Na co zwrócić uwagę?
Wykonanie testu na ojcostwo to najprostsza osoba na potwierdzenie, czy na pewno jesteśmy tatą naszego dziecka. Ich ilość na rynku badań DNA jest ogromna. Często ciężko jest wybrać właściwy test, który dostarczy nam pewny wynik. Podpowiemy dziś więc na co zwracać uwagę, aby sprawdzić, czy testy na ojcostwo są wiarygodne!
Tego dowiesz się z artykułu:
Certyfikaty i akredytacje – czy testy na ojcostwo są wiarygodne?
Na co zwrócić uwagę? Liczba sprawdzanych markerów genetycznych
Stosowane odczynniki – jakie jest ich znaczenie?
Certyfikaty i akredytacje – czy testy na ojcostwo są wiarygodne?
Głównym wyznacznikiem, aby sprawdzić czy testy na ojcostwo są wiarygodne, a zarazem dowodem ich jakości są certyfikaty i akredytacje, które posiada laboratorium. Polecamy wykonać test na ojcostwo w placówce, która może pochwalić się następującymi dokumentami:
- Akredytacja PCA od Polskiego Centrum Akredytacji – jest to potwierdzenie stosowania przez laboratorium międzynarodowych standardów wykonywania badań genetycznych. Jest to najlepsze potwierdzenie kompetencji danego laboratorium.
- Certyfikat Niemieckiego Instytutu Kryminalistyki i Medycyny Sądowej (GEDNAP 58 i 59) – jest to jedna z najważniejszych certyfikacji badań genetycznych
- Certyfikat Międzynarodowego Towarzystwa Genetyki Sądowej (ISFG) – stanowi on potwierdzenie jakości badań
- Certyfikat Europejskiej Agencji Kontroli Jakości Badań Genetycznych (EMQN) – potwierdza on powtarzalność i wiarygodność analiz w danym laboratorium
- Certyfikat Internatinal Laboratory Accrediation Cooperation (ILAC)
- Zaświadczenie o wpisie do ewidencji laboratoriów prowadzonej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL)
- Certyfikat CE [1], [2]
Wymienione dokumenty świadczą nie tylko o wiarygodności, ale także o kompetencji, niezależności i bezstronności laboratorium.
Na co zwrócić uwagę? Liczba sprawdzanych markerów genetycznych
W każdym teście na ojcostwo analizowane są markery genetyczne, czyli fragmenty materiału genetycznego. Na ich podstawie tworzony jest profil genetyczny dziecka i ojca, a następnie są one ze sobą porównywane. Im większa jest ilość sprawdzanych markerów genetycznych, tym bardziej wiarygodny jest test na ojcostwo [3].
Czy testy na ojcostwo są wiarygodne? Przyjmuje się, że podczas badania powinny zostać sprawdzone przynajmniej 24 markery genetyczne. Taka ich ilość pozwala na potwierdzenie ojcostwa z prawdopodobieństwem 99,9999% i jego wykluczenie z prawdopodobieństwem 100%. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej tylko wyniki z takim prawdopodobieństwem mogą zostać uznane za pewne i wiarygodne [3]. Badania na mniejszej liczbie markerów nie mogą być uznane za wiarygodne.
Możliwe jest także wykonanie testu na ojcostwo, w którym sprawdzane są aż 34 markery genetyczne. Takie badanie charakteryzuje się bardzo dużą czułością. Analizowane są w nim markery, które są bardzo charakterystyczne dla badanej osoby. Oznacza to, że osoba niespokrewniona nie mogłaby mieć w tym miejscu takiego samego DNA. [4].
Stosowane odczynniki – jakie jest ich znaczenie?
Ogromny wpływ na wiarygodność testu na ojcostwo mają również odczynniki stosowane podczas analizy. Ich kiepska jakość może powodować błędy w analizie, przez co wynik testu na ojcostwo nie jest wiarygodny. Bardzo więc postawić na laboratorium, które pracuje jedynie na odczynnikach wysokiej jakości [5].
Źródła:
- https://www.ustalojcostwo.pl/nasze-certyfikaty/
- https://www.testdna.pl/ciekawostki/o-czym-swiadczy-certyfikat-pca/#certyfikat-pca-pewnosc-i-rzetelnosc-wykonywanych-badan
- https://www.testdna.pl/analiza_24_markery/
- https://www.testdna.pl/poradnik/test-na-ojcostwo-na-34-markerach-dna/
- https://www.chcemybycrodzicami.pl/koszt-ustalenia-ojcostwa-czy-test-na-ojcostwo-za-500-zl-jest-pewny/