Czy testy na ojcostwo są drogie? Ile należy zapłacić za badanie DNA?

Test na ojcostwo cena to jedna z kluczowych kwestii branych pod uwagę przy wyborze konkretnego badania genetycznego. Nie zawsze cena idzie w parze z jakością badania, a laboratoria często oferują atrakcyjne promocje. Podczas wyboru analizy należy kierować się nie tyle ceną, ile ilością analizowanych markerów genetycznych.

Test na ojcostwo cena – ile zapłacimy?
Test na ojcostwo cena – czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania?
Test na ojcostwo cena – czy przed przystąpieniem do pobrania materiału trzeba się jakoś przygotować?
Test na ojcostwo cena – jak długo czeka się na wynik analizy genetycznej?

Test na ojcostwo cena – ile zapłacimy?

To, ile zapłacimy za badanie na ojcostwo zależy od typu analizy. Jeśli badanie byłoby wykonane jeszcze w czasie trwania ciąży to koszty należy naliczać w tysiącach złotych – koszty mogą sięgać wówczas nawet…7 tysięcy złotych. Znacznie tańsze i przez to bardziej popularne są badania wykonywane na podstawie wymazu z policzka. Koszt analizy waha się między 500 a 700 złotych.

Test na ojcostwo cena – czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania?

W Polsce nie ma możliwości uzyskania dofinansowania do badań, które nie mają na celu diagnostyki stanu zdrowia. Z tego też powodu nie można pozyskać dofinansowania na badania genetyczne na ojcostwo. Koszty ponosi osoba zlecająca analizę – jeśli badanie jest zlecane przez sąd to koszty zwykle ponosi strona przegrana, mogą one również zostać podzielone między strony po połowie.

Test na ojcostwo cena – czy przed przystąpieniem do pobrania materiału trzeba się jakoś przygotować?

Nie trzeba specjalnie przygotowywać się do badania. Test na ojcostwo cena zawiera specjalny zestaw pobraniowy, do którego dołączono instrukcję. Wystarczy zastosować się do zaleceń – nie trzeba być na czczo. Najważniejsze podczas badań DNA jest zachowanie sterylności próbki, tak by nie została ona zanieczyszczona obcym materiałem genetycznym.

Test na ojcostwo cena – jak długo czeka się na wynik analizy genetycznej

Test na ojcostwo cena zawiera w sobie opracowany wynik, na który osoba zlecająca badanie czeka 5-10 dni roboczych. Czas wykonania analizy w dużej mierze zależy od aktualnego obłożenia laboratorium oraz od wybranej metody badania. W razie zlecenie badania np. w okresie świątecznym czas uzyskania wyniku może się wydłużyć.