Czy pobranie krwi boli? Badanie DNA w ciąży

Wiele osób decyduje się na wykonanie testu na ojcostwo jeszcze w ciąży. Jest to bardzo mądra decyzja. Dzięki temu wcześniej zyskamy spokój i pewność co do ojcostwa. Przyszłe mamy jednak często obawiają się tych badań, a szczególnie bólu, który może się pojawić w trakcie pobierania próbki. Czy pobranie krwi do testu na ojcostwo rzeczywiście boli? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Tego dowiesz się z artykułu:

Badanie DNA w ciąży od 8. tygodnia – czy pobranie krwi boli? 

Test na ojcostwo z krwi matki wykonać możemy już od 8 tygodnia ciąży. Materiał jaki konieczny jest do przeprowadzenia badania stanowi krew matki oraz wymaz z policzka lub próbki dyskretne (włosy z cebulkami, paznokcie, ślady nasienia) od domniemanego ojca. Czy pobranie krwi boli? Otóż nie, krew pobierana jest tak samo jak do standardowej morfologii. W związku z czym badanie nie jest bolesne. Jak wygląda badanie DNA w ciąży od 8. tygodnia?

Z otrzymanej próbki następnie wyizolowuje się DNA dziecka, które zaczyna już krążyć w niej między 4 a 6 tygodniem ciąży. W kolejnym kroku jest ono porównywane z DNA domniemanego ojca [1].

Próbkę krwi do badania oddać możemy w jednej z placówek laboratorium TestDNA. Znajdują się one na terenie całego kraju. Całe badanie jest całkowicie bezpieczny dla ciężarnej i jej dziecka. 

Badania na ojcostwo w ciąży – czy są inne sposoby niż pobranie krwi?

Kobiety w dalszym ciągu roztrząsające, czy pobranie krwi boli.. mogą znaleźć alternatywę. Jest bowiem druga metoda, która umożliwia badanie DNA w ciąży. Test na ojcostwo w ciąży wykonać możemy również na podstawie próbki płynu owodniowego. Jest to możliwe od 15 tygodnia ciąży. Płyn owodniowy do testu na ojcostwo pobierany jest poprzez amniopunkcję [2].

Płyn owodniowy zawsze pobierany jest przez doświadczonego lekarza, który pracuje na najnowocześniejszym sprzęcie. Cała procedura jest kontrolowana poprzez aparaturę do wykonywania badania USG. Amniopunkcja jest niemal w 100% bezpieczna i bezbolesna dla pacjentki. Kobieta może odczuć jedynie niewielki dyskomfort, a ślad po zabiegu można porównać do śladu, który pojawia się po pobieraniu krwi [2].

Do wykonania testu na ojcostwo z płynu owodniowego potrzebna jest również próbka DNA domniemanego ojca. Może być nią wymaz z policzka lub próbka dyskretna [1].

Jeśli zdecydujemy się na badanie DNA w ciąży z płynu owodniowego, to możemy sprawdzić również BEZPŁATNIE stan zdrowia dziecka. Na podstawie pobranej próbki możemy dowiedzieć się, czy w obrębie chromosomów dziecka nie doszło do żadnych nieprawidłowości. Badanie to może wykryć takie wady genetyczne jak zespół Downa (trisomia chromosomu 21) czy zespół Edwardsa (trisomia chromosomu 18). Zyskamy więc pewność nie tylko co do tego, kto jest ojcem dziecka, ale również co do jego stanu zdrowia [2].

Źródła:

  1. https://www.testdna.pl/test-ojcostwa-w-ciazy/
  2. https://badaniaprenatalne.pl/test-na-plyn-owodniowy/

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

„Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga
 

Zobacz, jak pracuje laboratorium


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz