Co warto wiedzieć przed badaniem na ojcostwo?

Obecnie można znaleźć wiele placówek, które oferują badania na ojcostwo. Ich mnogość i różnorodność może niektórych wprawić w zakłopotanie. W końcu skąd wiadomo, jakie laboratorium da najbardziej pewien wynik? Warto zorientować się wcześniej na temat przedziału cen, wykorzystanych próbek i rzetelności wyniku. Taka wiedza pozwoli nam na wybranie właściwej placówki i uniknięcia ukrytych opłat.

 

Ile kosztują badania na ojcostwo?
Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo?
Czy można oszukać badania na ojcostwo?
Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo?

Ile kosztują badania na ojcostwo?

Tak zwane widełki cenowe za badanie na ojcostwo wahają się nawet o kilkaset złotych. Można znaleźć ofertę zarówno za 500zł, jak i za 1000 zł. Cena testu zależy w tym przypadku od ilości uzyskania markerów DNA, profesjonalności laboratorium, dyskrecji badania i typie próbek. Zdarza się też, że niekiedy placówka, prosi o dodatkową opłatę w celu uzyskania karty ze ścisłymi wynikami.

 

Z jakich próbek robi się badania na ojcostwo?

W obecnych czasach, aby zbadać DNA nie potrzebujemy już standardowego wymazu z policzka. Tak naprawdę wystarczy próbka z mikrośladem uzyskanym na przykład ze szczoteczki do zębów, do włosów, a nawet ze sztućców oraz szklanek. W przypadku wyboru próbek takiego rodzaju cena za badanie DNA może być wyższa aniżeli w przypadku tradycyjnego wymazu.

 

Czy można oszukać badania na ojcostwo?

Komórki DNA stanowią niepodważalny dowód na ojcostwo. Aby oszukać wynik, należałoby podmienić próbki, co jest niemożliwe. Obecnie laboratoria wykorzystują 24 markery DNA, co przekłada się na wynik z pewnością 99,99%. Ponadto dbają o ochronę RODO i danych osobowych, zapewniając jak największą dyskrecję.

 

Czy można zrobić badania na ojcostwo za darmo?

Badanie na ojcostwo jest testem, który wykonujemy prywatnie. Także nie ma możliwości zrobienia go za darmo. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje zabiegi tylko takie, które mają na celu poprawę naszego zdrowia. Badanie DNA do takich nie należy. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy badanie jest zlecone przez wyższe organy takie jak sąd. Jeżeli udowodnimy naszą trudną sytuację finansową, możemy ubiegać się o dofinansowanie z NFZ.