Co trzeba wiedzieć przed wykonaniem testu na ojcostwo?

Testy na ojcostwo są ostatnio coraz bardziej popularne. Wykonuje się je nie tylko w sprawach sądowych, ale także przez prywatne osoby. Coraz więcej ojców i matek decyduje się sprawdzić genetyczną zgodność z dzieckiem. Jednak czy wszystkie badania zgodności genetycznej są takie same? Czy droższy test rzeczywiście da nam większą pewność odnośnie wyników badań? Warto się na tym wszystkim zastanowić zanim zdecydujemy się wykonać badania w konkretnej placówce.

Czy da się zrobić darmowy test na ojcostwo, Czy test na ojcostwo da się podrobić, Jak zrobić test na ojcostwo, żeby był pewny, Czy test na ojcostwo można zrobić po śmierci

Czy da się zrobić darmowy test na ojcostwo?
Czy test na ojcostwo da się podrobić?
Jak zrobić test na ojcostwo, żeby był pewny?
Czy test na ojcostwo można zrobić po śmierci?

Czy da się zrobić darmowy test na ojcostwo?

Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje wykonywania badań na ojcostwo, gdyż nie jest to badanie mające na celu ustalenie stanu zdrowia lub jego poprawy. Jedyną sytuacją gdy test można wykonać bezpłatnie jest zwolnienie z opłat przez sąd. Ale, uwaga – sądy bardzo rzadko korzystają z takiej sytuacji. Zwolnienie z kosztów testu na ojcostwo można uzyskać tylko w przypadku ciężej sytuacji finansowej obu stron postępowania lub gdy dziecko przebywa w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

Czy test na ojcostwo da się podrobić?

Nie ma możliwości, aby podrobić test na ojcostwo. Można co najwyżej utrudnić jego wykonanie poprzez zaniechanie odpowiedniego przygotowania się do badania. Ludzkie DNA jest niezmienne bez względu na używki, leki czy spożywane jedzenie. W ostateczności, w przypadku uzyskania próbek bardzo kiepskiej jakości, badanie DNA należy powtórzyć, ale są to sytuacje bardzo rzadko spotykane.

Jak zrobić test na ojcostwo, żeby był pewny?

Test na ojcostwo powinien być wykonany za pomocą przynajmniej 24 markerów. Na rynku dostępne są obecnie testy wykonywane za pomocą 34 markerów. Przed wyborem laboratorium w którym wykonany badanie warto o tą kwestię zapytać. Pewny test na ojcostwo to ten, który daje minimum 99.9999% pewności co do ojcostwa dziecka

Czy test na ojcostwo można zrobić po śmierci?

Tak, po śmierci potencjalnego ojca można wykonać test. Możliwości są dwie. Pierwsza z nich to pobranie próbek np. włosa lub tkanki od zmarłego. Drugą metodą jest zbadanie pod względem genetycznym męskich członków rodziny zmarłego np. brata lub ojca.