Cena badania DNA – co trzeba wiedzieć?

Badanie DNA jest najdokładniejszym sposobem weryfikacji spornego ojcostwa. Za jego pomocą możliwe jest potwierdzenie biologicznego rodzicielstwa z prawdopodobieństwem 99,99%, bądź też jego wykluczenie ze 100-procentową pewnością. Testy ojcostwa są całkowicie bezbolesne.

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę, Jaka jest cena badania DNA, Czy w badaniach DNA są ukryte koszty, Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę?
Jaka jest cena badania DNA?
Czy w badaniach DNA są ukryte koszty?
Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty?

Czy rodzaj badania DNA ma wpływ na cenę?

Przede wszystkim cena testu DNA zależy od rodzaju badania, a nie od typu próbki, jaka zostanie do niego wykorzystana. Np. sądowe badania na ustalenie ojcostwa są droższe od prywatnych, dlatego że trzeba do nich zaangażować dodatkowe osoby. Dzieje się tak, ponieważ próbki są pobierane przez lekarza albo diagnostę laboratyjnego w placówce medycznej. Opinia biegłego sądowego jest dołączana do wyniku. Przy prywatnym teście na ojcostwo, próbki można pobrać we własnym zakresie, w każdym miejscu oraz czasie. Uczestniczyć w nim może mniejsza liczba badanych.

Jaka jest cena badania DNA?

Ceny testów na ojcostwo wahają się od 500 do 1500 złotych. Jeżeli są wykonywane w ciąży – wynoszą ok. 2000 złotych. Można wykonać też testy przesiewowe po narodzinach dziecka, które określą jego ogólny stan zdrowia oraz predyspozycje chorobowe. Kosztują około 4000 złotych.

Czy w badaniach DNA są ukryte koszty?

Niektóre placówki ukrywają inne koszty w cenie badań DNA. Dotyczy to najczęściej przypadków, gdzie pobierana jest druga próbka, jeśli np. materiał z pierwszej był uszkodzony. Trzeba więc wybierać tylko i wyłącznie sprawdzone placówki. Takie, które podają pełny koszt za dokładną analizę genu oraz jego interpretację.

Czy za wynik badania DNA są dodatkowe opłaty?

Nierzadko zdarzają się sytuacje, że niewysoka cena za badania DNA jest kosztem początkowym. Jej zadaniem jest zainteresowanie klienta. Później okazuje się, że niezbędne są dodatkowe dopłaty za rozmaite opcje, dotyczy to nawet tych podstawowych. Trzeba sprawdzać, czy podana cena jest ostateczna.

Decydując się na dania DNA koniecznie trzeba wybrać sprawdzone laboratorium, które pobierze jedną, konkretną opłatę. A wynik będzie pewny i jednoznaczny.