Celiakia wśród dzieci z zespołem jelita drażliwego (IBS)

 celiakia, zespół jelita drażliwegoCeliakia jest chorobą autoimmunologiczną występującą u 1 na 100 osób na całym świecie. Nieleczona może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Naukowcy odkryli niedawno, że występuje ona znacznie częściej u dzieci, u których wcześniej zdiagnozowano zespól jelita drażliwego, podkreślając tym samym, że wszystkie u których stwierdzono to schorzenie powinny być zbadane w kierunku celiakii.

Według członków Celiac Disease Foundation 2,5 miliona Amerykanów ma niezdiagnozowaną chorobę trzewną. Schorzenie to jest uwarunkowane genetycznie i występuje u 1 na 10 osób, u których w rodzinie choroba ta była już wcześniej obecna. Nieleczona może prowadzić do powstania cukrzycy typu 1, stwardnienia rozsianego, opryszczkowego zapalenia skóry, niedokrwistości, osteoporozy, bezpłodności, zaburzeń neurologicznych, raka jelita grubego, a u kobiet w ciąży może być także przyczyną poronień.

Choć wcześniej sądzono, że choroba trzewna dotyczy głównie dorosłych, najnowsze wyniki badań wykazują, że dzieci zapadają na nią równie często. Potwierdzenie tej teorii było możliwe dzięki badaniom przeprowadzonym w latach  2006-2012 w centrum diagnostyki zaburzeń żołądkowo-jelitowych we Włoszech. W testach wzięło udział 992 dzieci z zaburzeniami układu pokarmowego, a w tym bólem brzucha, niestrawnością i zespołem jelita drażliwego. Każde dziecko po wykonaniu u niego podstawowych badań krwi przyporządkowano do innej kategorii zaburzeń. Aż 270 z nich znalazło się w grupie osób z zespołem jelita drażliwego, 201 w grupie z niestrawnością, 311 dzieci przyporządkowano do grupy z bólami brzucha, a 210 wykluczono z badania z powodu wystąpienia innych dolegliwości, niezwiązanych z żadnym z powyższych. Celiakię stwierdzono u 4,4 % dzieci z zespołem jelita drażliwego, u 1% dzieci z niestrawnością i u 0,3% badanych z bólami brzucha. W oparciu o wyniki badań naukowcy stwierdzili, że u dzieci z IBS celiakia występuje cztery razy częściej niż u dzieci w ogólnej populacji.

Nowe odkrycie wpłynie na zmniejszenie kosztów badań

Stwierdzenie faktu o zwiększonym ryzyku wystąpienia celiakii u dzieci z zespołem jelita drażliwego pomoże w dostosowaniu metod leczenia, a przede wszystkim w opracowaniu odpowiedniego programu diagnostycznego. Do tej pory badaniom w kierunku celiakii poddawane były wszystkie dzieci z nawracającymi bólami brzucha. Koszty takich badań są jednak bardzo duże, a efekty często dość marne. Naukowcy sądzą, że wykonywanie testów w celu wykrycia choroby trzewnej konieczne jest wyłącznie w przypadku dzieci ze zdiagnozowanym IBS. Dokonywanie większej selekcji wśród pacjentów pozwoliłoby znacznie ograniczyć koszty wykonywania tego rodzaju badań. Naukowcy zaznaczają jednak, że rozpoznanie zespołu jelita drażliwego spośród innych schorzeń układu pokarmowego jest czasem bardzo trudne, gdyż objawy różnych chorób są do siebie podobne. Niezbędne jest więc dokładne zbadanie pacjenta i jego rodziny, aby nie dopuścić do otrzymania fałszywego wyniku. Dopiero wtedy pozwoli to dobrać odpowiednie metody leczenia.

Oceń