Badanie na ojcostwo pewny i jednoznaczny wynik

Badanie na ojcostwo to bardzo skuteczna i szeroko stosowana metoda identyfikacji genetycznej. Do badań wykorzystuje się ślinę, włosy z cebulkami lub krew. Test na ojcostwo opiera się na badaniu od 16 do 24 markerów genetycznych, które są różnie rozmieszczone w genomie. Wyniki badania zawierają informację o procentowej szansie na pokrewieństwo między domniemanym rodzicem, a dzieckiem.

Jak przebiega badanie na ojcostwo?
Badanie na ojcostwo – jaka jest cena?
Badanie na ojcostwo – ile poczekamy na wynik?
Badanie na ojcostwo – jak wiarygodne są wyniki?

Jak przebiega badanie na ojcostwo?

Badanie jest wykonywane na podstawie próbki śliny lub włosa od domniemanego ojca i dziecka. Najdokładniejszym sposobem jest jednak pobranie krwi. Testy wykonuje się zazwyczaj po narodzinach dziecka, ale w dobie dynamicznego postępu medycyny możliwe jest ustalenie ojcostwa nawet w fazie płodowej, przy okazji wykonywania np. badań prenatalnych.

Badanie na ojcostwo – jaka jest cena?

Cena badania na ojcostwo różni się w zależności od laboratorium, w którym będzie wykonywany test. Dzieje się tak dlatego, że laboratoria dysponują mniej lub bardziej nowoczesnym sprzętem. Czasem warto zainwestować trochę więcej pieniędzy i wykonać badanie w pewnym miejscu.

Jeśli chodzi o konkrety, to cena badania na ojcostwo waha się w granicach od 600 do 1200 złotych. Nie jest to badanie tanie, jednak daje praktycznie 100% pewności co do pokrewieństwa.

Badanie na ojcostwo – ile poczekamy na wynik?

Na wynik badania na ojcostwo czeka się 3-10 dni roboczych. Czas oczekiwania uzależniony jest od materiału, jaki został pobrany do testu. Najszybciej jest dostępny wynik z wymazu z policzka, natomiast na pozostałe oczekuje się od 7 do nawet 10 dni roboczych.

Badanie na ojcostwo – jak wiarygodne są wyniki?

Badanie na ojcostwo daje 100% pewności przy wykluczeniu biologicznego pokrewieństwa i 99,99% pewność, gdy wynik jest pozytywny. Jak widać, powyżej badanie na ojcostwo jest bardzo czułe i rozwiewa wszelkie wątpliwości, dając jednoznaczną odpowiedź na nurtujące pytanie.