Badanie na ojcostwo, czyli geny odpowiedzią na wątpliwości

Badanie na ojcostwo jest jedną z najskuteczniejszych metod rozwiewania wątpliwości, co do tożsamości ojca dziecka. Wszelkiego rodzaju dostępne testy, są w stanie potwierdzić domniemane ojcostwo w 99,9%, natomiast wykluczyć je mogą aż w 100%. Testy na ojcostwo opierają się na badaniu DNA, które rodzice przekazują swojemu potomstwu. Dzięki unikalnym kodom genetycznym, możliwe jest ustalenie bądź wykluczenie ewentualnego pokrewieństwa.

Badania na ojcostwo – jak wykonuje się test na ojcostwo?
Badania na ojcostwo – ile kosztuje badanie?
Badania na ojcostwo – kiedy będą wyniki badania?
Badania na ojcostwo – czy trzeba się przygotować?

Badanie na ojcostwo – jak wykonuje się test na ojcostwo?

Badanie można wykonać w warunkach domowych, wykorzystując do tego wymaz błony śluzowej, bądź w przychodni, oferującej badania DNA. Jeżeli udamy się do kliniki, materiałem do badania może być krew lub paznokcie. Pobrane od dziecka oraz ojca próbki, trafiają następnie do laboratorium, gdzie przeprowadza się analizy kodu genetycznego.

Badania na ojcostwo – ile kosztuje badanie?

Na cenę takiego badania składa się kilka czynników, które regulują wysokość kosztów. Jednym z istotniejszych jest to, kto zleca wykonanie takiego badania. Jeżeli zlecenie wypływa od osoby prywatnej – w zależności od laboratorium – cena badania na ojcostwo może się wahać między 500 a 1700 zł. Jeżeli zleceniodawcą jest sąd, koszty te mogą wzrosnąć od 1500 do nawet 2000 zł. Wynika to z tego, że przy badaniach zlecanych przez sądy, muszą zostać zachowane odpowiednie procedury oraz spisane ekspertyzy, które później zostają wykorzystane podczas rozprawy. Istotnym czynnikiem, wpływającym na ceny badań na ojcostwo jest również samo laboratorium. Ceny między konkretnymi placówkami mogą się lekko różnić, jednak nie są one aż tak drastyczne i odczuwalne, jak te w przypadku zleceniodawcy.
Warto również zaznaczyć, że wpływ na ceny ma również okres, w którym badanie ma zostać wykonane. Otóż medycyna pozwala na wykonanie badania DNA jeszcze podczas ciąży, i takie rozwiązanie jest najdroższe. W ósmym tygodniu ciąży, jest możliwe wyizolowanie DNA dziecka z krwi matki. Koszt takiej operacji sięga nawet do 7000 zł. Nieco tańsze (i bardziej popularne) jest badanie, wykonywanie w piętnastym tygodniu ciąży. Wykonuje się je na próbce, pobranej podczas badań prenatalnych i kosztuje około 3000 zł.

Badanie na ojcostwo – kiedy będą wyniki badania?

Wyniki badań na ojcostwo zazwyczaj można otrzymać po 6-7 dniach roboczych. W zależności od potrzeby, jest możliwość otrzymania takich badań szybciej, jednakże wraz z przyspieszeniem pracy laboratorium, wzrastają koszty.

Badania na ojcostwo – czy trzeba się przygotować?

Do badania na ojcostwo nie są potrzebne jakieś większe przygotowania, jednak istnieje kilka wskazówek, które mogą ułatwić całą procedurę. Minimum na godzinę przed badaniem warto powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek posiłków. Chodzi głównie o to, aby w jamie ustnej nie zalegały resztki jedzenia, które mogą utrudnić pracę laboratorium. W przypadku osób dorosłych, zalecane jest powstrzymanie się od palenia papierosów i żucia gumy, natomiast u dzieci, nie podawanie do spożycia słodyczy i lekarstw w płynie, np. syropów. Takie zalecenia stosuje się po to, by wykluczyć potrzebę powtórzenia badania lub ograniczyć problemy z otrzymaniem wiarygodnego wyniku.