Badania ojcostwa – jak umówić się na pobranie próbek w placówce?

jak umówić się na test na ojcostwo w placówceNa pobranie próbek do badania ojcostwa można zgłosić się do jednego z ponad 200 stacjonarnych punktów pobrań, działających zarówno w większych jak i mniejszych miejscowościach na terenie kraju. W punkcie wszystkie materiały zostaną odpowiednio pobrane i zabezpieczone.

Aby umówić się na wizytę wystarczy skontaktować się z laboratorium – telefonicznie, mailowo, przez formularz dostępny na stronie lub czat.

 

Badania ojcostwa – podczas rozmowy konsultant medyczny zapyta o rodzaj testu DNA

Podanie rodzaju badania ojcostwa, które chcemy wykonać jest bardzo ważne, ponieważ czasem przed wykonaniem pobrania do takiego testu laboratorium musi się specjalnie przygotować. Jest tak choćby w przypadku badania ojcostwa do celów sądowych, wykonywanego zawsze zgodnie z określoną procedurą i z udziałem lekarza lub diagnosty laboratoryjnego. Dlatego w trakcie rozmowy poinformuj konsultanta, jakim rodzajem testu jesteś zainteresowany – prywatnym, sądowym, a może w ciąży.

Laboratorium zawsze prosi również o podanie imienia, nazwiska i numeru telefonu osoby umawiającej się na pobranie próbek do badania ojcostwa. Możesz być spokojny o bezpieczeństwo swoich danych, ponieważ wszelkie informacje o pacjentach są ściśle chronione, a podaje się je po to, aby całe zlecenie mogło przebiegać sprawnie. Laboratorium zapyta Cię również o preferowany termin i godzinę wizyty, który jeśli zajdzie taka potrzeba może zostać ustalony nawet na ten sam dzień.

Badania ojcostwa – czy trzeba się do nich jakoś przygotować?

W zasadzie nie. Jedyne o co zostaniesz poproszony przez konsultanta, to aby wstrzymać się od jedzenia i picia słodzonych napojów na ok. 1 godzinę przed pobraniem próbek do badania ojcostwa. Nie należy też żuć gumy i palić papierosów. Jeśli dziecko, które bierze udział w badaniu jest małe i nie może mieć tak długiej przerwy od jedzenia i picia ? przerwę tę można skrócić do 30 minut.
W dniu pobrania nie trzeba jednak rezygnować z przyjmowanych leków, ponieważ nie będą one miały najmniejszego wpływu na końcowy wynik badania ojcostwa.

Badania ojcostwa – co badani muszą ze sobą zabrać do przychodni

W przypadku badania ojcostwa realizowanego na potrzeby procedury sądowej, wszyscy uczestnicy badania (dziecko, matka dziecka i domniemany ojciec) muszą przynieść ze sobą do punktu pobrań aktualne dokumenty tożsamości (dowód, osobisty, paszport, a jeśli osoba badana jest małoletnia – skrócony odpis aktu urodzenia). W placówce pobierana będzie również pierwsza część opłaty za badanie – uwzględnia ona samo pobranie próbek.

Badania ojcostwa z pobraniem próbek w przychodni – jaka jest ich pewność?

Taka sama, jak wtedy, gdy próbki pobierane są samodzielnie w domu. Wydany wynik jest jednoznaczny zarówno jeśli chodzi o potwierdzenie, jak i o wykluczenie ojcostwa. A jak w ogóle wygląda pobranie próbki DNA do testu na ojcostwo? To bardzo proste. Osoba z personelu medycznego wkłada do ust pacjenta specjalną wymazówkę – patyczek zakończony z jednej strony sterylną nasadką z bawełny. Następnie pociera nią ok. 10 razy o wewnętrzną stronę jednego z policzków. To samo robi z drugim policzkiem. Osoba z personelu oczywiście wykonuję tę czynność u wszystkich badanych osób. Do przychodni można też przynieść próbki DNA zabezpieczone w różnych przedmiotach, np. włosach z cebulkami, szczoteczce do zębów, maszynce do golenia, chusteczce z katarem i wielu innych. Wykonane na ich podstawie badania ojcostwa jest równie wiarygodne.

Oceń