Badania na potwierdzenie ojcostwa – najważniejsze informacje

Badania wykazują, że wielu ojców wychowuje nie swoje dziecko i o tym nie wie. Jeżeli jednak pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, nieocenioną pomocą jest możliwość przeprowadzenia badań na ojcostwo. Warto wiedzieć jak one przebiegają i z czym się wiążą.

Czy badanie na ojcostwo jest pewne, Gdzie zrobić badanie na ojcostwo, Czy badanie na ojcostwo można zrobić w ciąży, Czy warto zrobić badanie na ojcostwo

Czy badanie na ojcostwo jest pewne?
Gdzie zrobić badanie na ojcostwo?
Czy badanie na ojcostwo można zrobić w ciąży?
Czy warto zrobić badanie na ojcostwo?

Czy badanie na ojcostwo jest pewne?

Wielu zainteresowanych przeprowadzeniem badań na ojcostwo, zastanawia się czy są one wiarygodne. Aby mieć pewność co do rzetelności wyników, należy zdecydować się na skorzystanie z usług laboratoria, które spełnia kryteria określone przez Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii oraz posiada wszystkie wymagane certyfikaty.

Gdzie zrobić badanie na ojcostwo?

Badania na ojcostwo można wykonać w laboratoriach, które realizują tego typu usługi. W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń miejsc, które przeprowadzają testy w rożnych cenach. Jednak, aby mieć pewność co do wyników, warto zdecydować się na droższe laboratorium, które posiada wymagane certyfikaty.

Czy badanie na ojcostwo można zrobić w ciąży?

Wbrew powszechnej opinii badanie na ojcostwo można także wykonać przed urodzeniem dziecka. Jest to badanie zupełnie nieinwazyjne i nie zagrażające zdrowiu matki ani dziecka., które można wykonać już o 10 tygodnia ciąży. Wystarczy tylko pobrać próbkę krwi matki i obecnej w niej fragmenty DNA dziecka, porównać z próbką krwi domniemanego ojca. W niektórych wypadkach do testów pobiera się próbki płynu owodniowego.

Czy warto zrobić badanie na ojcostwo?

Dzięki przeprowadzeniu rzetelnych badań na ojcostwo, można uzyskać całkowitą pewność co do biologicznego ojcostwa. Jest to bardzo ważne, ponieważ w wielu przypadkach ojcowie wychowują nie swoje dziecko (lub płaca alimenty na nie swoje dziecko) i nawet o tym nie wiedzą. Badania umożliwiają sprawdzenie, jeśli występują jakikolwiek wątpliwości. Ponadto badania na ojcostwo to świetne rozwiązanie także dla niewiernych matek, które nie są w stanie stwierdzić, który z partnerów jest ojcem jej dziecka.