Badania na ojcostwo – 4 ważne pytania

W poniższym tekście wyjaśnimy 4 ważne pytania na temat badań na ojcostwo, które naszym zdaniem w prosty i zwięzły sposób tłumaczą istotę badań genetycznych. Zapraszamy do lektury oraz pozostawienia po sobie komentarza z opinią.

Czy przed badaniem na ojcostwo trzeba być na czczo, Czego należy przestrzegać przed badaniem na ojcostwo, Jak należy pobrać próbki do badania na ojcostwo, Jak należy zabezpieczyć próbki do badania na ojcostwo

Czy przed badaniem na ojcostwo trzeba być na czczo?
Czego należy przestrzegać przed badaniem na ojcostwo?
Jak należy pobrać próbki do badania na ojcostwo?
Jak należy zabezpieczyć próbki do badania na ojcostwo?

Czy przed badaniem na ojcostwo trzeba być na czczo?

Niezależnie od tego, czy pobierasz próbki do badania na ojcostwo w domu czy w przychodni nie musisz się do tego przygotowywać. Powinieneś jednak wstrzymać się od jedzenia i picia na godzinę przed badaniem. W przypadku dziecka odstęp czasowy mniejszy niż godzinę.

Czego należy przestrzegać przed badaniem na ojcostwo?

Takie zalecenie ma związek z tym, iż w czasie pobierania próbek do analizy w ustach nie powinny się znajdować żadne pozostałości po posiłku, które mogłyby utrudnić analizę genetyczną.

Jeśli chcesz aby twoje badanie przebiegło szybko i sprawnie, na godzinę przed badaniem DNA na ojcostwo nie zaleca się palenia papierosów i żucia gumy. Również dziecku nie powinieneś podawać cukierków, leków, ani żadnych lizaków.

Do tych zaleceń należy zastosować się również, gdy pobierasz samodzielnie materiał genetyczny w warunkach domowych. Jeśli o nich zapomnisz może to przedłużyć czas jego trwania, ponieważ wystąpi konieczność ponownego pobrania materiału DNA.

Jak należy pobrać próbki do badania na ojcostwo?

Do testu na ojcostwo można dostarczyć standardową próbkę, czyli wymaz pobrany z policzka. Jednak dopuszczalne są również inne niestandardowe próbki, takie jak: szczoteczka do zębów, niedopałek papierosa, chusteczka z katarem lub guma do żucia. Pobranie takich próbek jest zatem bardzo proste i każdy sobie z tym poradzi.

  • Należy założyć rękawiczki, dołączone do zestawu, jeśli nie ma możliwości ich włożenia należy zachować ostrożność.
  • Wyciągamy pierwszą wymazówkę z papierowego opakowania, chwytając za końcówkę niezakończonej bawełnianą główką.
  • Po otwarciu należy uważać aby końcówka, na którą będzie pobierany materiał DNA nie miała styczności z innymi osobami niż osoba badana.
  • Wymazówkę wkładamy do środka do buzi i 10 razy ocieramy o wewnętrzną stronę policzka. Samo poślinienie główki wymazówki jest niewystarczające.

Po zakończeniu pobierania materiału DNA należy włożyć wymazówkę z powrotem do papierowego opakowania. Następnie podpisać imieniem, nazwiskiem oraz datą urodzenia osoby badanej. Te same czynności powtórzyć w przypadku drugiej wymazówki.

Jak należy zabezpieczyć próbki do badania na ojcostwo?

Aby materiał genetyczny nie uległ zniszczeniu należy przechowywać próbki w temperaturze pokojowej, z dala od jakiegokolwiek światła i wilgoci, które są idealną pożywką dla bakterii i grzybów.