Badania na ojcostwo – sposób wykonania i zabezpieczania próbek.
Nie wiesz kto jest ojcem dziecka? Ojciec miga się od płacenia alimentów? Mężczyzna chce potwierdzenia genetycznego pokrewieństwa? Wykonanie odpowiednich badań na ojcostwo pozwoli uzyskać niemalże stu procentową odpowiedź, w formie potwierdzenia lub całkowitego wykluczenia podobieństwa genetycznego oraz ojcostwa. Wykonanie badania na ojcostwo może rozwiać wiele wątpliwości, równocześnie dostarczając dowód na rozprawie sądowej.
Czy badania na ojcostwo można zrobić dyskretnie?
Jak powinno się zabezpieczyć próbki do badania na ojcostwo?
Czy próbki do badania na ojcostwo mają termin ważności?
Jakich próbek można użyć do badania na ojcostwo?
Czy badania na ojcostwo można zrobić dyskretnie?
Jednym ze sposobów wykonania badania genetycznego na ustalenie ojcostwa jest zamówienie odpowiedniego pakietu za pomocą Internetu, a kolejno odesłanie go do profesjonalnego laboratorium. Test na ojcostwo można zamówić anonimowo, a podczas odsyłania wyników zaznaczyć opcję dyskretności. Wysłany pakiet nie będzie oznaczony logiem firmy, jak również zapewni całkowita anonimowość.
Jak powinno się zabezpieczyć próbki do badania na ojcostwo?
Aby test ojcostwa został wykonany prawidłowo, a analiza była wierzytelna należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć pobrany materiał genetyczny. Pobranego materiału nie należy dotykać swoimi rękami, próbkę umieścić w czystej i suchej kopercie. Materiał znajdujący się na obiekcie stałym, mokrym należy dokładnie wysuszyć. Pobraną i przygotowaną próbkę, jak najszybciej odesłać do analizy badania ojcostwa.
Czy próbki do badania na ojcostwo mają termin ważności?
Choć nie ma ujednoliconego terminu ważności pobranej próbki DNA, to laboratoria genetyczne zalecają wysłanie materiału genetycznego w ciągu 2-3 dni od jego pobrania. W przypadkach, gdy nie ma możliwości zbadania próbki od razu możliwe jest wykonanie testu DNA na ojcostwo nawet po kilku latach. Pobrany materiał jest trwały, a nowoczesne technologie umożliwiają odczynie kodu genetycznego nawet ze starej próbki.
Jakich próbek można użyć do badania na ojcostwo?
Wartościowa próbka to prawidłowo zabezpieczony materiał genetyczny. Do najbardziej popularnych próbek, z których można wykonać badanie DNA na ojcostwo nalezą: wymaz z policzka, cebulki włosów, ślina znajdująca się na szczoteczce do zębów, resztki włosków z maszynki do golenia, pet papierosa, czy guma do żucia.