Podstawowe informacje na temat testów DNA, potwierdzających ojcostwo

Wiele osób szuka odpowiedzi na pytania dotyczące testów DNA pozwalających ustalić ojcostwo. Brak wiedzy z tego zakresu często powoduje konsternację i fałszywe przekonania na temat czekających licznych procedur, które trzeba będzie spełnić. W rzeczywistości proces przeprowadzenia takich testów na ojcostwo jest niezwykle prosty i polega jedynie na przejściu kilku procedur. Poniżej znajdują się podstawowe informacje dotyczące testów DNA, umożliwiających ustalenie ojcostwa.

Czy badania na ojcostwo można zrobić z maszynki do golenia? Czy w badaniach na ojcostwo zdarzają się pomyłki? Czy badania na ojcostwo mogą wyjść inaczej przed i po narodzeniu dziecka? Czego trzeba przypilnować, żeby badania na ojcostwo były pewne?

Czy badania na ojcostwo można zrobić z maszynki do golenia?
Czy w badaniach na ojcostwo zdarzają się pomyłki?
Czy badania na ojcostwo mogą wyjść inaczej przed i po narodzeniu dziecka?
Czego trzeba przypilnować, żeby badania na ojcostwo były pewne?

Czy badania na ojcostwo można zrobić z maszynki do golenia?

Zazwyczaj badania genetyczne, dzięki którym można ustalić ojcostwo, wykonuje się poprzez pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Niemniej jednak istnieją inne metody umożliwiające wykonanie tego badania DNA. Jednym z nich jest pobranie materiału do badania z maszynki do golenia, poza tym można wykorzystać w tym celu szczoteczkę do zębów, włosy i męskie nasienie.

Czy w badaniach na ojcostwo zdarzają się pomyłki?

Każde odpowiednio przeprowadzone badanie na ojcostwo za pomocą testów DNA, pozwala stwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem przekraczającym 99,99%. Natomiast na podstawie badań DNA, ze 100% pewnością można ojcostwo można wykluczyć. Nie ma możliwości, żeby doszło do jakiejkolwiek pomyłki.

Czy badania na ojcostwo mogą wyjść inaczej przed i po narodzeniu dziecka?

Bez względu na to, czy test DNA na ojcostwo zostanie przeprowadzony w trakcie ciąży, czy już po, wynik testu pozostanie niezmienny. W wielu placówkach badanie potwierdzające ojcostwo, można wykonać już od 8 tygodnia ciąży.

Czego trzeba przypilnować, żeby badania na ojcostwo były pewne?

Z racji tego, iż badanie ojcostwa dotyczy tak ważnej kwestii jak rodzicielstwo, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, by badania DNA na ojcostwo zostały wykonane w laboratorium, wobec którego ma się zaufanie. Jeśli jest to pierwszy w życiu wykonywany test tego typu, warto wcześniej zebrać opinie na temat konkretnej placówki. Warto również zadbać o to, aby próbkę materiału dostarczyć do laboratorium osobiście.