Badania na ojcostwo – ile czekamy na wyniki i jak je czytać?
Badania na ojcostwo to temat dla wielu niezwykle stresujący, ale także bardzo ważny, który zajmuje nas zwykle jednie raz w życiu. Najczęściej generują one wiele pytań, a my pragniemy, aby były nie tylko skuteczne, ale także przeprowadzone w sprawdzony i kompetentny sposób. Przeczytaj co warto wiedzieć o badaniach na ojcostwo.
Co można wziąć od niemowlaka, żeby zrobić badania na ojcostwo?
Co można wziąć od osoby dorosłej, żeby zrobić badania na ojcostwo?
Ile czasu jest potrzebne na zrobienie badania na ojcostwo?
Jak opisany jest wynik badania na ojcostwo?
Co można wziąć od niemowlaka, żeby zrobić badania na ojcostwo?
Wiele osób zastanawia się, jaka próbka materiału genetycznego powinna być pobrana od niemowlaka, aby wykonane badania DNA na ojcostwo były skuteczne i pewne. W takich przypadkach pobiera się wymaz z wewnętrznej strony policzka, który może pobrać za pomocą specjalnego zestawu, który otrzymujemy od laboratorium. Taka próbka DNA w zupełności wystarczy do wykonania pełnego badania genetycznego na ojcostwo.
Co można wziąć od osoby dorosłej, żeby zrobić badania na ojcostwo?
A jak to wygląda w przypadku osoby dorosłej? Zasadniczo dokładnie tak samo. Próbka DNA pochodząca od potencjalnego ojca zostaje nieinwazyjnie i szybko pobrana z wewnętrznej strony policzka. Wiele osób zastanawia się, czy można wykonać testy na ojcostwo na podstawie próbek z włosa. Istnieje taka możliwość, natomiast należy pamiętać, aby był to włos z cebulką, gdyż to właśnie w niej znajduje się materiał genetyczny.
Ile czasu jest potrzebne na zrobienie badania na ojcostwo?
Testy DNA na ojcostwo dają bardzo pewne wyniki, na które musimy czekać zwykle do dziesięciu dni roboczych. Warto pamiętać, że czas ten liczy się od momentu dostarczenia próbek do laboratorium. Tak więc w przypadku przesyłania ich kurierem musimy liczyć się z dodatkowym czasem przeznaczonym na dostawę.
Jak opisany jest wynik badania na ojcostwo?
W wynikach testu na ojcostwo zostają przedstawione wszystkie markery genetyczne. Jeżeli badany mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka we wszystkich tych markerach powinna pojawić się taka sama liczba – u niego i u dziecka. Ojcostwo można wykluczyć w momencie, kiedy zgodności nie stwierdza się w przynajmniej czterech miejscach.