Badania na ojcostwo – co zrobić, by były wiarygodne?

Nowoczesne badanie na ojcostwo jest wysoce wiarygodne – warto wybierać laboratoria oferujące wysoką liczbę analizowanych markerów genetycznych. Wówczas można mieć pewność, że badania nie będzie trzeba powtarzać. Analiza DNA na ojcostwo ma wiarygodność na poziomie 99% w zakresie potwierdzania ojcostwa i daje pewność 100% dla wykluczenia ojcostwa.

Kiedy można zrobić badanie na ojcostwo?
Ile kosztuje badanie na ojcostwo?
Jakie próbki nadają się do badania na ojcostwo?
Czy badanie na ojcostwo daje 100% pewność?

Kiedy można zrobić badanie na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo można wykonać w każdej chwili po narodzinach dziecka. Tak samo badanie może wyglądać, gdy dziecko ma kilka dni, jak i kilka lat. Jeśli wątpliwości odnośnie ojcostwa pojawiły się już na etapie ciąży, zwykle rodzice nie czekają z testem i chcą wykonać go jak najszybciej. Oczywiście nie ma przeciwwskazań również do tego, by badanie wykonać kiedy dziecko jest już dorosłe.

Ile kosztuje badanie na ojcostwo?

Badanie na ojcostwo nie ma jednej, stałej ceny. Koszt badania w dużej mierze zależy od wybranego laboratorium i kosztów wykonania analizy. W przypadku standardowego badania na podstawie wymazu z policzka cena to około 500 złotych. Badania mikrośladów są droższe i należy za nie zapłacić co najmniej 700 złotych, natomiast najdroższe są badania wykonywane do celów sądowych. Z racji tego, że muszą być przeprowadzone zgodnie z określoną procedurą, ich koszt to 1200-1700 złotych.

Jakie próbki nadają się do badania na ojcostwo?

Najczęściej badania na ojcostwo wykonuje się na podstawie wymazu z wewnętrznej części policzka. Do wykonania analizy można również pozyskać krew żylną. Mniej popularne są tzw. mikroślady, czyli przedmioty, na których może znajdować się materiał genetyczny, jednak należy go dopiero wyodrębnić. Nowoczesna diagnostyka pozwala określić ojcostwo jeszcze w ciąży, badając próbkę płynu owodniowego.

Czy badanie na ojcostwo daje 100% pewność?

Badanie na ojcostwo daje 100% pewności dla wykluczenia ojcostwa. Czułość testu dla potwierdzenia ojcostwa to 99%, dlatego też skala błędu jest tak niska, iż błędny wynik praktycznie się nie zdarza. Nawet jeśli wynik byłby niejednoznaczny można badanie powtórzyć lub włączyć do analizy również próbkę pochodzącą od matki.