anonimowy test na ojcostwo

Anonimowy test na ojcostwo – czy to możliwe?

smiley man and pretty babyTesty na ojcostwo, choć coraz bardziej popularne, wciąż budzą skrajne emocje. Dla jednych są przejawem braku zaufania do partnera, inni podchodzą do sprawy zupełnie normalnie. Nic więc dziwnego, że tylko nieliczni panowie mają odwagę przyznać się, że wykonali badania na ustalenie ojcostwa. Znaczna większość mężczyzn pragnie zachować pełną dyskrecję. Czy realizacja anonimowego badania ojcostwa jest w ogóle możliwa?

Każdy klient chcący wykonać badanie ojcostwa musi wypełnić specjalny formularz zamówienia testu. Zostanie w nim poproszony o podanie swoich danych osobowych, danych kontaktowych oraz o wskazanie preferowanego sposobu otrzymania wyniku. Placówki medyczne realizujące tego rodzaju badania, a więc w tym przypadku głównie laboratoria genetyczne, nie mają jednak możliwości zweryfikowania informacji udzielanych przez klienta. Osoba zlecająca badanie mogłaby w związku z tym podać nieprawdziwe dane. Nie ma to jednak najmniejszego sensu. Dlaczego?

Ochrona danych osobowych

Pracownicy laboratoriów genetycznych zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zapisów ustawy o ochronie danych osobowych. Nie mogą zatem dopuścić, aby udzielane przez klientów informacje wydostały się poza mury placówki. Zdają sobie oni doskonale sprawę z odpowiedzialności jaka na nich spoczywa. W odpowiedzi na potrzeby klientów wiele placówek wdrożyło specjalne systemy zabezpieczeń. System ten dotyczy zarówno sposobu kodowania i przechowywania próbek, jak i przekazywania informacji.
W efekcie chcąc uzyskać jakiekolwiek dane, np. o wyniku badania, zostaniemy najpierw poproszeni o podanie ustalonego wcześniej hasła.

Dyskretny test na ojcostwo

Laboratoria genetyczne, które w sposób szczególny cenią sobie potrzeby klientów, dają możliwość zachowania pełnej dyskrecji. Zestaw do samodzielnego pobrania próbek, jak i sam wynik testu może zostać nadana w kopercie, która nie będzie opatrzona logiem czy pieczątką laboratorium. Dzięki temu osoby postronne nie domyślą się zawartości przesyłki. Chęć skorzystania z tej opcji wystarczy zaznaczyć w formularzu.

Sądowy test na ojcostwo

Procedury, które narzuca polskie sądownictwo powodują, że w sytuacji sądowego dochodzenia ojcostwa zachowanie anonimowości nie będzie już możliwe. Przed badaniem dane osobowe wszystkich jego uczestników zostaną dokładnie sprawdzone. Domniemany ojciec, dziecko oraz matka dziecka będą wówczas zobowiązani do okazania aktualnych dokumentów potwierdzających tożsamość – dowodów osobistych, a w przypadku niepełnoletniego dziecka skróconego odpisu aktu urodzenia.

Należy pamiętać, że biologiczne ojcostwo może zostać wykluczone na 100% lub potwierdzone z prawdopodobieństwem powyżej 99,99% – nie ma w tej sytuacji znaczenia czy będzie to badanie prywatne czy sądowe.

Oceń