Anonimowe badanie na ojcostwo

Wiele placówek laboratoryjnych w swojej ofercie ma jawne badania na ojcostwo, dzięki którym można zaprzeczyć lub potwierdzić domniemane ojcostwo. Jeżeli istnieje taka potrzeba, to można zamówić także anonimowe badanie DNA, dzięki czemu będzie można się przekonać o tym, kto jest ojcem i matką dziecka (jeżeli badanie wykonywane jest po długim czasie od porodu lub dziecko pochodzi z adopcji).

Jak wygląda anonimowe badanie na ojcostwo, Dlaczego na wyniku anonimowego badania na ojcostwo nie ma danych badanych osób, Jakie próbki zebrać do anonimowego badania na ojcostwo, Jaki jest czas oczekiwania na wynik anonimowego badania na ojcostwo

Jak wygląda anonimowe badanie na ojcostwo?
Dlaczego na wyniku anonimowego badania na ojcostwo nie ma danych badanych osób?
Jakie próbki zebrać do anonimowego badania na ojcostwo?
Jaki jest czas oczekiwania na wynik anonimowego badania na ojcostwo?

Jak wygląda anonimowe badanie na ojcostwo?

Jest to tak samo wyglądające badanie DNA, które można wykonać we własnym domu. Próbki pobierane są jako wymaz z policzka lub też przy pomocy mikrośladów. Jest to prawie takie samo badanie, jak w przypadku jego jawnej treści. Jedyne co, to w dokumentach nie wpisuje się danych osób, które są badane. Te osoby występują jako domniemani rodzice (matka i ojciec osobno) i dziecko.

Dlaczego na wyniku anonimowego badania na ojcostwo nie ma danych badanych osób?

Ponieważ nie są one w ogóle wpisywane. Do dokumentów wpisywane są jedynie dane osoby zamawiającej to badanie. Nie musi być to osoba, która takim badaniom DNA na ojcostwo zostanie poddana. Takie anonimowe badanie na ojcostwo to norma i jeżeli ktoś chce zachować pełną dyskrecję oraz anonimowość, to jak najbardziej może poprosić o wykonanie takiego badania.

Jakie próbki zebrać do anonimowego badania na ojcostwo?

Najłatwiej będzie zebrać mikroślady, ponieważ nikt nie będzie się domyślał, że takowe badanie genetyczne na ojcostwo zostanie wykonane. Jeżeli mówimy o mikrośladach, to może to być łyżeczka oblizana przez daną osobę, czapeczka z włosami, maszynka do golenia, grzebień do włosów, a nawet przepocone ubranie po treningu.

Jaki jest czas oczekiwania na wynik anonimowego badania na ojcostwo?

Czas oczekiwania na taki wynik badania na ojcostwo jest taki sam, jak w przypadku zwykłego testu na ojcostwo. Wynosi on średnio siedem dni roboczych. Ten czas rozpoczyna się od momentu dostarczenia próbek do laboratorium. Jest to bardzo ważna informacja dla wielu osób, które z wielką niecierpliwością oczekują na to, co otrzymają w kopercie zwrotnej od laboratorium wykonującego badanie.