Testy na ustalenie ojcostwa-jak prawidłowo pobrać materiał?

Ustalenie ojcostwa - jak prawidłowo pobrać materiał? Czy wiesz, że standardowym materiałem wykorzystywanym w badaniu na ustalenie ojcostwa jest wymaz pobierany z wewnętrznej strony policzka? Zebranie takiego materiału jest bardzo proste i zupełnie bezbolesne, dlatego też Pacjent może to zrobić samodzielnie przy pomocy specjalnego zestawu.

Ustalenie ojcostwa – jak przygotować się do pobrania materiału?

Istotne jest to, aby na 2h bez planowanym pobraniem nie spożywać  już żadnych posiłków, nie pić kawy, herbaty i słodkich napojów, nie żuć gumy oraz nie palić papierosów.  Można pić zwykłą wodę.

W przypadku małych dzieci, często karmiących należy zachować godzinny odstęp od jedzenia. Chodzi o to, aby w środku w buzi nie pozostały resztki jedzenia, które mogą hamować proces analizy. W ostateczności nie będziemy mogli uzyskać pełnego profilu genetycznego i będą Państwo proszeni o ponowne pobranie wymazów. Zobacz jak przygotować się do pobrania materiału w placówce medycznej… 

Ustalenie ojcostwa a prawidłowe pobranie materiału

Pobranie wymazów z policzka jest bardzo proste. W zestawie znajduje się dokładna instrukcja pobrania wymazów.  Dla każdej badanej osoby przeznaczona jest jedna sterylna wymazówka zamknięta w plastikowej tulejce.  Wystarczy wyjąć wymazówkę i gąbkową główką przyłożyć do wewnętrznej strony policzka, a następnie kilkanaście razy potrzeć o jedną i drugą stronę policzka.  Dzięki temu zbierane są komórki nabłonkowe z których izoluje się nasze DNA i przeprowadzanie badanie na ustalenie ojcostwa.

Po ukończeniu tej czynności  wystarczy wymazówkę z powrotem włożyć do tulejki i zamknąć. Tak pobrany materiał od ojca i dziecka wraz z wypełnionym formularzem można bezpiecznie odesłać pocztą w bąbelkowej kopercie zwrotnej. Zobacz jak prawidłowo pobrać materiał… 

Ustalenie ojcostwa – co trzeba jeszcze wiedzieć?

Pamiętaj o tym, aby zaraz po pobraniu opisać wymazówkę imieniem i nazwiskiem oraz pełną datą urodzenia osoby badanej.  Jeżeli wymazówka będzie nie podpisana, laboratorium odrzuci takie badanie.  Ważne jest również to, aby do przesyłki dołączyć wypełniony i podpisany przez jednego z prawnych opiekunów dziecka formularz zlecenia badania na ustalenie ojcostwa.

Bezpłatne poradniki

Przygotowaliśmy dla Państwa materiały informacyjne (artykuły, poradniki, filmy) z których dowiedzą się Państwo m.in.:

Wszystkie poradniki można znaleźć TUTAJ. Zapraszamy do lektury!

 


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz