Ustalenie ojcostwa po 30 latach – czy to nie zbyt późno?

Życie różnie się układa. Często dziecko swojego domniemanego ojca odnajduje dopiero po kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu latach. W takiej sytuacji konieczne jest zwykle potwierdzenie ojcostwa, aby zyskać 100% pewność. Jak to zrobić? Czy ustalenie ojcostwa po 30 latach jest w ogóle możliwe? Sprawdź w naszym najnowszym artykule!

Tego również dowiesz się z artykułu:

Ustalenie ojcostwa po 30 latach – czy jest to możliwe?

Ustalenie ojcostwa jest możliwe po 30 latach, a nawet później. Testy na ojcostwo to badania DNA. Ich wykonanie jest możliwe przez całe życie człowieka. DNA człowieka się nie zmienia, dlatego test na ojcostwo możemy wykonać w dowolnym momencie.

Termin prawny, jakim jest ustalenie ojcostwa możliwe jest do wykonania do 18 urodzin dziecka. Później nie mamy takiej możliwości. Nie jest to również możliwe po śmierci dziecka. Nie mamy więc możliwości potwierdzenia ojcostwa z prawnego punktu widzenia. Możemy jednak wykonać test na ojcostwo dla naszych celów osobistych. Dzięki temu zyskamy pewność co do relacji pokrewieństwa [1].

Jak można ustalić ojcostwo po tak długim czasie?

Ojcostwo po 30 latach ustala się tak samo, jak w przypadku wykonywania testu od razu po narodzinach dziecka. Wystarczy w dowolnym momencie skontaktować się z wyspecjalizowanym laboratorium. Możemy zrobić to telefonicznie, za pomocą czatu lub e-mailowo [2].

Próbką do badania na ojcostwo zwykle jest wymaz z policzka. Do analizy możemy jednak oddać także próbki dyskretne zawierające DNA osób badanych. Badanie wykonać możemy m.in. na podstawie włosa wyrwanego z cebulką, szczoteczki do zębów, maszynki do golenia czy chusteczki higienicznej [2].

Wymaz z policzka możemy pobrać w placówce. Wystarczy umówić się na dogodny dla nas termin. Możemy zrobić to także samodzielnie w domu. Wystarczy zamówić specjalny zestaw pobraniowy i odesłać pobraną próbkę do laboratorium. Próbki dyskretne z kolei musimy zapakować w czystą papierową kopertę lub sterylny kubeczek na mocz, a następnie dostarczyć do placówki [2].

Laboratorium rozpocznie analizę niezwłocznie po otrzymaniu próbek. Jej wynik pacjent otrzyma nawet w ciągu trzech dni roboczych. Otrzymać możemy go telefonicznie, e-mailowo lub na wskazany adres. Jeśli wybierzemy ostatnią opcję, to może on zostać przesłany dyskretnie. W takim przypadku na kopercie nie znajdą się dane ani pieczątka laboratorium [2].

Źródła:

  1. http://lexfamilia.pl/10-ciu-lub-15-latach-urodzenia-dziecka-mozna-ustalac-ojcostwo/
  2. https://www.testdna.pl/test-ojcostwa-krok-po-kroku/
  3. https://www.testdna.pl/poradnik/jakie-probki-mozna-wykorzystac-do-testu-na-ojcostwo/