Test na ojcostwo – czy choroba może wpłynąć na wynik

test na ojcostwoChoroba nie jest najmniejszą przeszkodą do przeprowadzenia testu na ojcostwo. Dlatego nie przejmuj się, jeśli Ciebie lub dziecko dopadło przeziębienie. Nawet jeśli masz katar lub kaszel, możesz pobrać próbki do testu na ojcostwo i być pewny, że wynik, który otrzymasz będzie w pełni wiarygodny. Test na ojcostwo opiera się bowiem na analizie DNA, którego nie zmieni ani choroba, ani zażywane leki.

 

Test na ojcostwo –  DNA, które jest w nim badane nie zmienia się pod wpływem żadnych czynników

 

Zażywane leki, przebyte w przeszłości i choroby ( jak również te, z którymi zmagasz się obecnie) nie będą miały najmniejszego wpływu na Twoje DNA. Tryb życia, a więc to, czy np. palisz papierosy albo pijesz alkohol również pozostaną bez znaczenia. Test na ojcostwo możesz ponadto wykonać w każdym wieku, ponieważ DNA, które znajduje się w komórkach Twojego ciała nie zmienia się z biegiem lat. Będzie ono również w każdej z tych komórek identyczne – bez względu na to, skąd  pobrałbyś materiał genetyczny. Z tego powodu test na ojcostwo zrobisz na podstawie wielu różnych próbek, począwszy od wymazów z policzka, włosów z cebulkami, patyczków z woskowiną uszną, a skończywszy na kubkach i widelcach. Wykonany na podstawie tych przedmiotów test na ojcostwo pozwala jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo między badanymi.

 

Test na ojcostwo –  jak wygląda przygotowanie do badania

 

Test na ojcostwo w zasadzie nie wymaga od Ciebie i dziecka żadnych przygotowań. Pamiętaj tylko, aby na 1 godzinę przed pobraniem nie jeść już żadnych posiłków, nie żuć gumy i nie pić napojów (za wyjątkiem zwykłej wody). Jeśli jesteś palaczem, również musisz na 1 godzinę zapomnieć o papierosie. Jeśli Ty czy dziecko leczycie gardło pastylkami do ssania albo bierzecie antybiotyk w płynie też powinniście go odstawić. To tak naprawdę jedyne rzeczy, o które poprosi Cię laboratorium. Zauważ jednak, że są to mało uciążliwe, np. w porównaniu ze zwykła morfologią, do której trzeba być już zupełnie na czczo (czyli nie jeść co najmniej 6 godzin). Nie chodzi tu jednak o to, że jedzenie i picie mogłoby w jakikolwiek sposób zmienić Wasze DNA, bo jak już wiesz nie zmienia się ono pod wpływem żadnych czynników. Niemniej jednak laboratorium o wiele łatwej jest wykonać test na ojcostwo, jeśli w pobranym wymazie z policzka nie znajdują się resztki jedzenia.  Ich obecność może to zadanie utrudnić.


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz
 
Oceń
Oceń