Jakie znaczenie ma certyfikat ISFG?

Jednym z czynników, który potwierdza wiarygodność testu na ojcostwo, są certyfikaty, które posiada dane laboratorium. Są one gwarantem, że badanie zostanie przeprowadzone z obowiązującymi standardami, a klient otrzyma pewny wynik. Jednym z takich certyfikatów jest certyfikat ISFG. Co daje posiadanie tego certyfikatu? Sprawdź!

Tego dowiesz się z artykułu:

Czym jest certyfikat ISFG?

Certyfikat ISFG wydawany jest przez stowarzyszenie International Society for Forencsic Genetics [ISFG]. Przyznawany jest on laboratoriom, które skutecznie przeprowadzają badania DNA na ojcostwo i dostarczają pacjentom wiarygodne wyniki. Certyfikat ISFG jest niezwykłym wyróżnieniem, dlatego posiadają go jedynie nieliczne placówki [1], [2].

Certyfikat ISFG jest jednym z ważniejszych dokumentów, jakie może otrzymać laboratorium badań DNA. Jego posiadanie świadczy o profesjonalnym przeprowadzaniu analiz. Podczas wyboru placówki wykonującej testy na ojcostwo pacjenci powinni zwracać uwagę na posiadanie certyfikatu ISFG [1].

Dlaczego certyfikaty laboratorium DNA są tak ważne?

Testy na ojcostwo przeprowadzane przez laboratoria mogą być różnej jakości. Pacjenci zwykle jednak nie są w stanie stwierdzić na pierwszy rzut oka, które badanie jest warte ich uwagi, a które lepiej omijać szerokim łukiem. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty. Instytucje, które je przyznają, zajmują się kontrolą jakości badań genetycznych. Otrzymanie certyfikatu oznacza więc, że analizy są przeprowadzane fachowo i pacjent może bez wątpliwości wybrać dane laboratorium [3].

Oprócz certyfikatu ISFG warto zwrócić także uwagę na to, czy laboratorium posiada następujące dokumenty:

  • Akredytacja PCA Nr AB 1618
  • Certyfikat Niemieckiego Stowarzyszenia Medycyny Sądowej
  • Certyfikat międzynarodowego programu badań biegłości Collaborative Testing Service (CTS)
  • Zaświadczenie o wpisie do ewidencji laboratoriów prowadzonej przez Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL)
  • Certyfikat CE
  • Certyfikat Rzetelna Firma
  • Członkostwo w Regionalnej Izbie Gospodarczej [3]

Źródła:

  1. https://laboratoriumgenetyczne.pl/certyfikaty-jakosci/
  2. https://www.testdna.pl/badania-ojcostwa-z-prestizowym-certyfikatem-isfg/
  3. https://www.ustalojcostwo.pl/nasze-certyfikaty/

Więcej informacji:

Przeczytaj, jak oceniają nas nasi pacjenci:

 

„Serdecznie polecam Laboratorium testDNA.Konsultanci medyczni dbają o to, aby wszystko było zrealizowane na najwyższym poziomie. Na nurtujące pytania odpowiadają wyczerpująco, kompetentnie i mimo trudnych chwil dla pacjenta jakie są związane z wykonaniem określonych badań zawsze jest świetna atmosfera i uśmiech w słuchawce telefonu. Korzystając z usług laboratorium zapewniam, że nikt nie będzie potraktowany jako „następny” lecz jako współpracownik, rozmowy są tak długie ile tego wymaga sytuacja nikt nie pospiesza, ani nie bagatelizuje próśb pacjenta. Komunikacja z personelem ma najwyższą jakość, ponieważ zawsze odbierają telefony i na bieżąco dają znać na jakim etapie jest badanie, które się zleca.Z całego serca polecam tą firmę i mam do nich zaufanie, dlatego też nie zamieniła bym jej na żadną inną.”

Kinga
 

Zobacz, jak pracuje laboratorium


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz