Jak dobrze zabezpieczyć próbkę nietypową?

Cute little girl suffering from coldPrawidłowe pobranie i zabezpieczenie próbki niestandardowej nie jest czymś niezwykle skomplikowanym. Warto tylko pamiętać o dwóch istotnych rzeczach: ?mokra? próbka nie może zapleśnieć (należy poczekać aż wyschnie) oraz postaraj się nie dotykać miejsca gdzie znajduje się DNA gołymi rękami.

Postaraj się założyć rękawiczki

Próbki ze znajdującym się na jej powierzchni DNA nie wolno dotykać gołymi rękoma, dlatego też warto przed pobraniem ubrać jednorazowe rękawiczki. Jeśli nie mogą Państwo założyć rękawiczek prosimy zwrócić szczególną uwagę na to, aby nie dotykać miejsca gdzie znajduje się DNA. W przypadku szczoteczki do zębów jest to główka, którą myje się zęby. Zmniejszy to ryzyko zabrudzenia próbki Państwa DNA, co utrudniłoby przeprowadzenie analizy.

Przechowywanie próbek nietypowych

Próbki „suche” najlepiej umieścisz w czystej papierowej kopercie. Można również posłużyć się sterylnym pojemniczkiem na mocz. Istotne jest to, aby nie zamykać wilgotnych czy mokrych próbek w szczelnych pojemnikach ? w takich warunkach grozi im zapleśnienie. Jeśli zamierzają Państwo włączyć do badania przedmioty wykonane ze szkła, butelki, szklanki itp., najlepiej włożyć je najpierw do folii bąbelkowej, a następnie do tekturowego pudełka, np. po butach lub twardego pojemnika. Na koniec przesyłkę można wsadzić do zaadresowanej koperty lub pudełka (szklane przedmioty) i wysłać. Dla bezpieczeństwa pudełko można jeszcze opatrzyć napisem ?uwaga szkło?.

Dobrze osuszone próbki

Jednymi z najchętniej wykorzystywanych próbek niestandardowych do testów na ojcostwo są szczoteczki do zębów, maszynki do golenia oraz inne przybory toaletowe. Jak nietrudno się domyślić bardzo często materiały te są mokre, a takie warunki na pewno nie będą sprzyjać twoim próbkom. Dlatego też prosimy, aby przed ich wysłaniem dobrze je osuszyć.

Stosowanie się do wszystkich powyższych zaleceń sprawi, że będziesz mógł być spokojny o wysoką jakość materiału DNA, a tym samym pewność wyniku testu na ojcostwo.

 

Bezpłatne poradniki

Przygotowaliśmy dla Państwa materiały informacyjne (artykuły, poradniki, filmy) z których dowiedzą się Państwo m.in.:

Więcej poradników


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz