Które badanie ojcostwa jest najlepsze?

Badania ojcostwa zasadniczo dają pewny i jednoznaczny wynik, niemniej jednak testy dzielą się na dwie główne grupy:  badania prywatne i sądowe. To, które badanie powinni Państwo wybrać jest uzależnione od sposobu wykorzystania wyniku oraz możliwości włączenia do testu poszczególnych osób.

Analiza 24 markerów DNA

Nasze laboratorium wykonuje badania ojcostwa na podstawie 24 markerów. Przeczytaj więcej…

Badanie ojcostwa do celów prywatnych

Badania ojcostwa wykonywane dla celów prywatnych są mniej sformalizowane. Materiał do testu pobiera się samodzielnie w domu za pomocą specjalnego zestawu lub w jednym z naszych punktów pobrań. W samym badaniu mogą uczestniczyć tylko dwie osoby:  ojciec i dziecko.

Cute little girl suffering from coldPrywatne badania ojcostwa dzielą się dodatkowo na badania wykonywane na podstawie materiału standardowego oraz  mikrośladów. Materiał standardowy to wymaz z wewnętrznej strony policzka pobierany samodzielnie przez klientów lub też w jednym z naszych punktów pobrań.  Natomiast do próbek mikrośladowych zaliczają się: włosy z cebulkami, plamy krwi, chusteczkę do nosa czy też szczoteczkę do zębów.

Prywatny test na ojcostwo jest odpowiednie jeśli:

  • Potrzebują Państwo wyniku jako prywatnej informacji dla siebie
  • W badaniu nie może lub nie chce uczestniczyć matka dziecka
  • Chcą Państwo pobrać próbki w dyskretny sposób
  • Chcą Państwo wykonać badanie w sposób anonimowy

Więcej…

Badania ojcostwa na potrzeby sądowe

statue of justice, gavel and books isolated on white backgroundZ kolei badania ojcostwa na potrzeby sądowe wymagają spełnienia kilku formalności, po to aby sam wynik testu był wiarygodnym dowodem dla sądu. Po pierwsze wymaz z policzka powinien zostać pobrany w placówce medycznej gdzie obecni są świadkowie czuwający nad poprawnością całej procedury. Każda z badanych osób powinna okazać aktualny dokument tożsamości , na podstawie którego spisywany jest protokół z pobrania.

W sądowym badaniu ojcostwa udział biorą minimum 3 osoby:  domniemany ojciec,  matka oraz dziecko. Dodatkowo do wyniku badania ojcostwa dołączana jest opinia eksperta.

Sądowy test ojcostwa jest badaniem odpowiednim dla Państwa jeśli:

  • Potrzebują Państwo wykorzystać wynik testu jako dowód w sprawie sądowej
  • Zależy Państwu na zachowaniu pełnej procedury sądowej badania DNA

Więcej…

Ostatnio oferta badań ojcostwa została rozszerzona o nową grupę testów wykonywanych jeszcze na etapie ciąży. Jeśli chcą Państwo dowiedzieć się więcej na ich temat zapraszamy do zadawania pytań naszym konsultantom.

 

 


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz