Analiza statystyczna w badaniach DNA

Dzięki zaawansowanej analizie statystycznej otrzymywane przez laboratorium wyniki badań ojcostwa nie pozostawiają żadnych wątpliwości – są pewne i jednoznaczne. Stworzone na potrzeby tychże testów specjalne oprogramowanie Paternity Index pozwala rozstrzygnąć nawet najbardziej skomplikowane przypadki spornego ojcostwa.

Dlaczego analiza ma kluczowe znaczenie?

W dostarczonych przez Państwa próbkach DNA zapisana jest cała informacja genetyczna. Po jej odczytaniu laboratorium uzyskuje indywidualny profil genetyczny danej osoby. Sam genotyp nie wystarczy jednak do wykluczenia ojcostwa, a już na pewno nie do jego potwierdzenia. Wymaga on jeszcze oceny pod względem statystycznym.

Program Paternity Index – dlaczego lepszy od innych?

Prawdopodobieństwo ojcostwa określa się przy pomocy specjalnych wskaźników, tzw. indeksu ojcostwa (paternity index). Ręczne obliczanie tego prawdopodobieństwa zajmuje jednak bardzo dużo czasu i niesie ze sobą ryzyko pomyłki ze strony człowieka. Możliwości dostępnych na rynku programów informatycznych są z kolei bardzo ograniczone. Pozwalają bowiem na określenie ojcostwa wyłącznie w najprostszej kombinacji: ojciec – dziecko, ojciec – dziecko – matka dziecka. testDNA Laboratorium Sp. z o.o. potrzebowało czegoś znacznie lepszego. Narzędzia, które umożliwiają ustalenie biologicznego ojcostwa np. wtedy, gdy domniemany ojciec nie żyje, a jedynymi dostępnymi próbkami są próbki pozyskane od kogoś z rodziny zmarłego lub np. wtedy, gdy biologiczne ojcostwo trzeba rozstrzygnąć pomiędzy blisko spokrewnionymi ze sobą mężczyznami. To wszystko daje właśnie Paternity Index. Ten autorski program oparty jest na algorytmie Charlesa H. Brennera i uzupełniony o dodatkowe opcje. Dzięki temu program doskonale radzi sobie również w przypadku wystąpienia mutacji genetycznej lub obecności tzw. ?cichych? alleli czyli alleli nieaktywnych. Narzędzie to zostało ponadto wyposażone w moduł symulacyjny, który opiera się na analizie losowo wybranych genotypów. Dzięki temu laboratorium jest w stanie sprawdzić skuteczność danego badania.

Jakie korzyści dla klienta?

Z początku może się wydawać, że Państwa nietypowa sytuacja nie pozwoli na przeprowadzenie analizy. Zapewniamy jednak, że testDNA Laboratorium Sp. z o.o. badało już naprawdę wiele trudnych przypadków z powodzeniem. Wystarczy, że opiszą Państwo swój przypadek, a specjaliści laboratorium ustalą, które osoby powinny uczestniczyć w badaniu oraz powiedzą czy uda się rozwiązać problem.

 

.


Bezpłatna rozmowa Gwarantujemy indywidualne podejście do każdego pacjenta. Pomoc 7 dni w tygodniu:
poniedziałek-piątek: 7:00-19:00, weekendy i święta: 9:00-17:00

mgr Marcin Kliś

mgr Joanna Musiał

mgr Joanna Musiał

mgr Ewa Przeliorz

mgr Ewa Przeliorz