27 maja, Dzień Diagnosty Laboratoryjnego

27 maja, Dzień Diagnosty Laboratoryjnego27 maja 1961 roku została odkryta tajemnica kodu genetycznego, co było podstawą  wszystkich późniejszych dokonań z dziedziny biotechnologii i genetyki. Na pamiątkę tego wydarzenia, Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych ustanowiła Dzień Diagnosty Laboratoryjnego.

Obecnie mówi się, że tego przełomowego odkrycia dokonali Heinrich J. Matthaei i Marshall Warren Nirenberg. Nagrodę Nobla otrzymał Nirbenrg, a faktycznego odkrycia dokonał… Matthaei. Jak naprawdę wyglądało złamanie szyfru życia?

Kod życia

Kod genetyczny jest regułą, według której informacja genetyczna, zawarta w sekwencji nukleotydów kwasu nukleinowego (DNA lub RNA) może ulegać „tłumaczeniu” na kolejność aminokwasów w ich białkach w procesie biosyntezy białek. 54 lata temu  znana była już  budowa helisy DNA. Nie wiadomo było jednak jaki jest związek między ułożeniem czterech typów nukleotydów a budową białka i całego organizmu.

Nad okryciem tajemnicy kodu pracowali naukowcy z całego świata

W pierwszej kolejności George Gamow ustalił, że sygnałem do włączenia w nić białkową określonego aminokwasu musi być układ trzech zasad azotowych kwasu nukleinowego. Aby to udowodnić eksperymentalnie, Gamow powołał grupę naukowców składającą się z 24 członków – po jednym na każdy aminokwas i każdą zasadę. Wspólna praca naukowców miała przyspieszyć rozwiązanie zagadki i umożliwić wymianę doświadczeń.

Metoda, którą wybrali Nirenberg i Matthaei wyróżniała się wśród innych i to właśnie ona pozwoliła osiągnąć naukowcom cel. Wspólnie opracowali układ doświadczalny, jednak to właśnie Matthaei opracował właściwą procedurę.

Nagroda Nobla za rozszyfrowanie kodu genetycznego

Nirenberg przebywał wtedy na konferencji naukowej w Moskie i gdy tylko Matthaei poinformował go o swoim odkryciu, Nirenberg zaprezentował je przed innymi naukowcami. 7 lat później otrzymał Nagrodę Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny za rozszyfrowanie kodu genetycznego i wyjaśnienie procesu syntezy białek. Razem z nim nagrodę otrzymał Robert Holley, który wyjaśnił znaczenie transportowego RNA oraz Har Gobind Khorana, który opracował uproszczone procedury syntezy białek. Heinrich Matthaei został pominięty i do dzisiaj nie jest znana oficjalna przyczyna.

W tym szczególnym dniu polecamy artykuł o tym, jak dzisiaj wygląda analiza DNA w laboratorium genetycznym i jak wygląda praca diagnosty laboratoryjnego.

ZOBACZ ARTYKUŁ

 

Bezpłatne poradniki

Przygotowaliśmy dla Państwa materiały informacyjne (artykuły, poradniki, filmy) z których dowiedzą się Państwo m.in.:

WIĘCEJ PORADNIKÓW.

.

linia

Bezpłatne i niezobowiązujące konsultacje z laboratorium…
.
Do Państwa dyspozycji są nasi specjaliści badań DNA. Istnieje również możliwość odbycia rozmowy z pracownikiem samego laboratorium. Jesteśmy dostępni pod telefonem od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00 do 21.00.
.
(32) 441 75 53   lub  kontakt@testdna.pl
[metaslider id=6940]